x
 

%name%

%text%
 
%fb-like%
x
 

Naučnou stezkou Zapomenuté pohraničí na Nakléřovský průsmyk

Místa trasy

Ostrov – Tisá – Petrovice – Krásný les – Nakléřov – Cihlářský rybník – Tisá – Ostrov


Popis trasy

Projeďte celou naučnou stezku Zapomenuté pohraničí, vystavěnou v roce 2013. Po celé její délce Vás 19 cedulí informuje o poutavé historii Sněžníka, Tisé, Ostrova, Petrovic a Krásného lesa. Budete překvapeni poutavostí faktů – veděli jste například, že kousek od Ostrova se rozhodlo o Osvobození Prahy roku 1945? Zpátky do hotelu se budete vracet přes Nakléřovský průsmyk, nad nejdelším český silniční tunelem v ČR,Panenská a po vyhlídkové trase nad Libouchcem do Tisé. 

profil trasy


Tipy

  • Uvětšiny informačních cedulí naučné stezky je kromě nových informací možnost posedět, posvačit a odpočinout si na krytých lavičkách

  • Nakléřovský průsmyk má kromě neuvěřitelného výhledu na celé Krušné hory, České středohoří, Tisou a Sněžník velkou historickou důležitost. Roku 1813 jím prošlo vojsko pruského generála Kleista, s jehož pomocí byla poražena u Chlumce armáda Napoleona Bonaparte.

  • Poté co minete Vojenský výcvikový prostor poblíž Tisé, nezapomeňte se vykoupat v Cihlářském rybníce v Tisé. V dobách největší slávy počátkem 20.století u něj byla restaurace, plovárna a půjčovna lodiček.

  • Pokud budete chtít projet NS Zapomenuté pohraničí celou, neodbočujte v Tisé zpět do Ostrova, ale cca 8 km zajížďkou pokračujte na vrchol Děčínského Sněžníku, kde je konec východní části stezky. Pokud ji budete následovat v protisměru, dojedete zpět k hotelu. U vjezdu na naše parkoviště se nachází 7. informační cedule.


Kde se občerstvit

  • kavárna Refugio Tisá, www.refugio.cz
  • svačinový balíček od nás z hotelu

 

 

Délka:
35 km


Čas:
hod. 25 min.


Celkové stoupání:
780 m


Nejvyšší bod:
723 m. n. m.


Nejnižší bod:
452 m. n. m.


Náročnost:
vyšší


Povrch cest:
šotolina, lesní cesta, silnice


Vhodné pro typ kola:
horské, trekové

Najdete nás na mapy.cz

Stáhnout GPX