x
 

%name%

%text%
 
%fb-like%
x
 

Výlet na Bastei a hrad Hohnstein

Místa trasy

Kurorth Rathen – Burg Altrathen – Waltersdorfer Mühle – vodopád Sauteich – Hohnstein – Wartenberg – Rathenwalde – Amselloch / Amselfall - Basteikreuz – Bastei – Amselsee – Kurorth Rathen


Popis trasy

Projděte dvacetikilometrový okruh severní části Národního parku Saské Švýcarsko, čeká Vás jenom to nejlepší – lázeňské město Kurorth Rathen, skalní most Bastei a hrad Hohnsteinu. Začínáme v lázeňském městě Kurorth Rathen, do kterého buď můžeme přijet rovnou autem (cesta z hotelu cca 45 km), nebo přívozem z Oberrathen (cesta cca 36 km autem). Po prohlídce lázeňského městečka a hradu Altrathen stoupáme roklí Koppelsgrund a Mordgrund po červené značce až k rozcestí u vodopádu nad jezírkem Sauteich. Traversem po zelené značce pokračujeme nad údolím říčky Polenz až do vesnice Hohnstein. Zde si určitě prohlédněte stejnojmenný hrad, tyčící se nad zdejší krajinou. Okolí hradu poskytuje několik krásných vyhlídek, které určitě doporučujeme navštívit. Pokračujeme kousek po silnici, poté kus po modré a dále po červené značce až do vesnice Rathenwalde. Odtud po modré značce údolím potoka Grünbach až k vodopádu Amselfall a blízké jeskyni nad Kosím jezerem (Amselsee). Po modré dále pokračujeme až k Basteikreuz, nezapomeňte po cestě navštívit vyhlídku, z ní uvidíte kromě Bastei celé skalní město Rathen. Poté po náhorní plošině přicházíme na Bastei. Areálem hotelu, kde se můžete občerstvit buď v restauraci, nebo v jednom z bufetů procházíme na několik vyhlídek na hluboký kaňon Labe, vysoké skály a celé Českosaské Švýcarsko. Po přechodu přes most Bastei přicházíme k zbytkům středověkého hradu Neurathen. Odtud začíná prudký sestup do údolí po modré až do Kurorth Rathen.


Tipy

  • Vyhlídka Gamrig, cca 1 km od Kurorth Rathen nabízí krásný výhled jak na Labe, Bastei tak Lilienstein, obzvlášť hezká je v dopoledních hodinách, kdy slunce osvětluje skalní město.
  • V Hohnstein se můžete osvěžit ve zdejším Aquaparku.
  • Prohlídky hradu Hohnstein jsou denně od 10:00 do 17:00, vstupné €2,6 / dospělý, nebo €5,5/rodinné vstupné.
  • Nezapomeňte na Bastei na prohlídku středověkého hradu Neurathen. Vstup je za pokladnou těsně za Basteibrücke. Vstup dospělí €1,5, dítě do 3 let zdarma.
  • Chcete jednoduše zaparkovat? Nepřejíždějte autem Labe v Bad Schandau,  ale dojeďte z Ostrova do Oberrathen. Do Kurorth Rathen se dostanete přívozem. Ušetříte tak cca 8 km cesty autem.
  • Pokud Vám budou zbývat síly, určitě navštivte po modré turistické stezce horu Lilienstein – neuvěřitelný výhled na Labský kaňon a NP Saské Švýcarsko.
  • Při zpáteční cestě z Bastei navštivte Amselsee – Kosí jezero. Můžete jej přeplout na lodičce, která je zde k zapůjčení.
  • Určitě se podívejte do skalního divadla pod Bastei u Kurorth Rathen. Za letních večerů se zde hrají představení i pro děti. Specialitou jsou představení s jezdeckými scénami na koních.
  • Pokud zaparkujete na levém břehu Labe, nezapomeňte si poblíž nádraží Oberrathen prohlédnout svět miniaturní železnice Eisbahnwelten

Kde se občerstvit


 

 

Vzdálenost:
19 km


Čas:
hod. 40 min.


Výchozí bod výletu:
Oberrathen - Kurorth Rathen (37 km)


Celkové stoupání:
990 m


Nejvyšší bod:
348 m. n. m.


Nejnižší bod:
137 m. n. m.


Náročnost:
střední


Povrch cest:
lesní cesta, silnice


Vhodné pro menší děti:
ano


Vhodné pro kočárek, vozík:
ano

Najdete nás na mapy.cz

Stáhnout GPX