x
 

%name%

%text%
 
%fb-like%
x
 

Z Königstein na Lilienstein přívozem přes Labe

Místa trasy

Pevnost Königstein – po modré do obce Königstein – přívozem přes Labe do Halbestadt – Ebenheit – Lilienstein – Halbestadt – obec Königstein – pevnost Königstein


Popis trasy

Vyrážíme na jeden z nejhezčích výletů Saským Švýcarskem. Ideálním výchozím bodem je parkoviště u pevnosti Königstein. To je sice placené, ale stíněné, hlídané a disponuje velkou kapacitou. Z parkoviště pohodlně vstupujeme na prohlídku světoznámé pevnosti Königstein. Ať už se necháte okouzlit jeho dlouhou historií, expozicemi, monumentálními hradbami a děly, nebo jenom výhledem na protější horu Lilienstein, návštěva opravdu stojí za to. Königstein doporučujeme navštívit v sezóně o víkendu dopoledne, než jeho hradby zaplní zástupy turistů. Velkým lákadlem jsou víkendové sportovní a kulturní akce ale i tradiční Vánoční trhy.  Po prohlídce pevnosti nás čeká prudké klesání do malebné obce Königstein pod pevností po modré turistické značce. Pod železničním mostem projdeme až k řece Labi, kde nasedáme na přívoz na protější břeh do obce Halbestadt. V letní sezónně jezdí přívoz s cca 45 minutovým intervalem. Z pravého břehu Labe nás čeká strmý výstup od Labe z výchozí výšky cca 110 metrů nad mořem až na vrchol Lilienstein, který je 415 metrů vysoký. Nenechte se zmást relativně nízkou výškou hory, kopec bude stát opravdu za to. Po dobytí vrcholu schody a žebříky se vám naskytne jeden z nejlepších výhledů v celém Českosaském Švýcarsku. K připomínce návštěvy saského kurfiřta Augusta II. byl na vrcholu hory Lilienstein vztyčen roku 1889 šestnáctimetrový obelisk, který je k vidění dodnes. Užijte si ty nejlepší výhledy na Bastei, Kuroth Rathen, Schrammsteine a samozřejmě protější pevnost Königstein, nebo vzdálenější Děčínský Sněžník. Z vrcholu Liliensteinu jsou výhledy opravdu nádherné. Nebudete litovat ani jednoho z poctivě vyšlapaných metrů stoupání!


Tipy

  • Na pevnosti Königstein se pravidelně pořádají kromě známch Vánočních trhů (krásný zážitek!) i pravidelné sportovní a kulturní akce. Info vždy na www.festung-koenigstein.de
  • Pokud se do pevnosti Königstein chystáte ve skupině, po předchozí objednávce je možné zajistit prohlídku v češtině. Vstupné v letní sezóně činí pro dospělé €8 a pro rodinu €21.

Kde se občerstvit

  • V pevnosti Königstein jsou k dispozici jak dvě restaurace, tak stánky s občerstvením a bufety
  • Na náměstí v obci Königstein je několik menších restaurací a obchůdků.
  • Horský bufet na vrcholu Lilienstein, pozor, v provozu pouze duben-říjen od 9:00 do 17:00. Zajímavostí je, že zboží pro tento bufet dopravuje malá lanovka, ukrytá na severním úbočí hory.

 

 

Vzdálenost:
13 km


Čas:
5h 00 min.


Celkové stoupání:
1.100 m


Nejvyšší bod:
419 m. n. m.


Nejnižší bod:
105 m. n. m.


Náročnost:
střední


Vhodné pro děti:
ano


Vhodné pro kočárek, vozík:
ano, kromě výstupu na Lilienstein

Najdete nás na mapy.cz

Stáhnout GPX