x
 

%name%

%text%
 
%fb-like%
x
 

Okružní výlet soutěskami Kamenice a na Pravčickou bránu

Místa trasy

Mezní louka – rozcestí Divoká soutěska – Divoká soutěska – Mezní můstek – Tichá soutěska – Edmundova soutěska – Hřensko Hotel Klepáč – Jeskyně českých bratří – Pravčická brána – Velký pravčický kužel – Homole – Mezní louka


Popis trasy

Autem se z hotelu vypravte na Mezní louku, cesta má cca 37 km (přes Děčín a Hřensko). Mezní louka je ideálním výchozím bodem pro výlet za největšími atrakcemi Českého Švýcarska – Pravčickou bránu a soutěsky Kamenice – Divokou a Edmundovu soutěsku. Z Mezní louky po modré značce půjdete cca 20 minut, poté vstoupíte do Divoké soutěsky. Po pravém břehu Kamenice procházíte soutěskou až k přístavišti pramic, dále můžete pokračovat pouze po vodě cca 500m. Kolem Mezního můstku, kde se můžete ve zdejším bufetu občerstvit dojdeme až k přístavišti pramic v Edmundově soutěsce. Po projížďce s výkladem kolem známého uměle vybudovaného vodopádu, vás čeká průchod soutěskami ve sklaních tunelech a po lávkách v soutěsce až do Hřenska.Z Hřenska, kolem restaurace Klepáč mírně stoupáte po červené turistické značce až k rozcestí Tři prameny. Na tomto rozcestí se dejte po červené vlevo, kde začíná výstup k Pravčické bráně. Pod strmými stěnami pískovcového masivu stoupáme až Malému Pravčickému kuželu k závěrečnému zdolání visutého mostu a tunelu ve skále. Po prohlídce Pravčické brány, Výletního zámečku Sokolí hnízdo a zdejších vyhlídek se vydejte po červené značce skalním traversem cca po 70 minut dlouhé Gabrielině stezce. Tato krásná lesní cesta traversuje kolem hlubokých roklí s hezkými výhledy, po cestě uvidíte další známé skalní útvary Českého Švýcarska – věž Homole, nebo Velký Pravčický kužel. Okruh uzavíráme zpět na Mezní louce, poblíž restaurace a pensionu U Fořta.


Tipy

  • Zaparkujte na velkém záchytném parkovišti na Mezni louce, celodenní parkování stojí 100 Kč / vozidlo. Na parkovišti obdržíte malou mapu lokality s vyznačenými trasami a kilometráží okolí Hřenska.
  • Soutěsky jsou otevřeny denně od 9:00, poslední loď odjíždí v 18:00 (více informací na www.hrensko.cz). Z důvodu velkého zájmu doporučujeme navštívit soutěsky v dopoledních hodinách, kdy nejsou pramice tolik vytížené.
  • Nechce se Vám šlapat do kopce z Hřenska? Využijte autobus z Hřenska k rozcestí Tři Prameny, nebo až na Mezní louku. V letní sezónně jezdí cca každou hodinu.

Kde se občerstvit

  • Fořtárna – U Fořta, Mezní louka
  • bufet před Edmundovou soutěskou
  • výletní zámeček Sokolí hnízdo u Pravčické brány
  • svačinový balíček z našeho hotelu

 

 

Vzdálenost:
15 km (1,5 km po vodě)


Čas:
4h 40min


Výchozí bod výletu:
Mezní louka (37km)


Celkové stoupání:
780 m


Nejvyšší bod:
460 m. n. m.


Nejnižší bod:
143 m. n. m.


Náročnost:
lehká


Povrch cest:
lesní cesta, lodičkami


Vhodné pro menší děti:
ano


Vhodné pro kočárek, vozík:
ano, s obtížemi přes soutěsky

Najdete nás na mapy.cz

Stáhnout GPX